FAQ
1Czy jest to bardziej najem długoterminowy niż zakup auta?
Leasing na kilometry i wynajem długoterminowy mają pewne wspólne cechy. Są nimi wysoki wykup i co za tym idzie, niskie miesięczne raty. Różnią się tym, że w najmie nie ma obowiązku (a czasem nawet możliwości) wykupu, a w leasingu jest.
2Usługa będzie oparta o jakieś tajemnicze urządzenia, które będzie trzeba chyba dokupić. Wiążę się to więc z dodatkowymi ukrytymi kosztami?
Urządzenie nie jest takie tajemnicze, a opłaty są jasno określone i w trakcie usługi nie pojawiają się nowe. Dodatkowo dzięki niemu leasing na kilometry zyskuje funkcjonalności, których w zwykłym leasingu nie ma.
3Jak mogę sprawdzić ile mam przejechanych km jeśli np. pojazd prowadzi zatrudniony przeze mnie kierowca? Czy jest to możliwe online?
Nie tylko można sprawdzić aktualny przebieg pojazdu, ale nawet wyświetlić na ekranie swojego komputera lub telefonu całą tablicę rozdzielczą samochodu, z wszystkimi wskaźnikami i kontrolkami.
4Czy informacje o przejechanych km muszę przekazywać do banku czy oni będą to również otrzymywać oddzielnie?
Informacje o przebiegu będą przesyłane do firmy leasingowej automatycznie, nic samemu nie trzeba robić.
5Przy małej ilości przejechanych kilometrów wykup auta będzie wyższy?
Jeżeli przejedziesz tyle km, co zakładałeś to wykup się nie zmieni. Jeśli zaś jeździłeś mniej, to aby obniżyć Twoje miesięczne obciążenia, raty będą pomniejszane. Kiedyś trzeba będzie to wyrównać i takim momentem jest właśnie wykup pojazdu.
6Z czego wynika część stała i zmienna raty?
Część stała raty to jedynie odsetki leasingu, natomiast część zmienna to ilość przejechanych w danym miesiącu kilometrów pomnożona przez stawkę za 1 kilometr. Stawkę tę klient poznaje jeszcze przed podpisaniem umowy i przez cały okres leasingu się ona nie zmienia.
7Czy trzeba deklarować liczbę km które planuję przejechać? Co jeśli przekroczę ich liczbę?
Zadeklarowana liczba kilometrów pozwala na obliczenie stawki za kilometr. Przekroczenie liczby zadeklarowanych kilometrów nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Wręcz przeciwnie, pozwala szybciej spłacić leasing i tym samym obniżyć jego koszt całkowity.
8Czy część odsetkowa będzie istniała w każdej ofercie dot. leasingu na km?
W formie, w jakiej oferta jest dostępna dzisiaj, część odsetkowa (czyli cześć stała) istnieje w każdej racie leasingowej.
9Czy powyżej pewnych przebiegów kalkulacja jest zamykana na stałym poziomie?
Tak. Jeżeli przebiegi cały czas będą wyższe niż zadeklarowane, to w pewnym momencie zostanie osiągnięta suma opłat zawarta na umowie leasingu (w takim przypadku wszystkie raty oraz wykup jest zapłacony przed zakładanym terminem zakończenia umowy). W związku z tym możliwe jest szybsze zakończenie umowy (pod warunkiem, że miną już okres wymaganej ustawą amortyzacji) lub comiesięczna faktura za ratę zostaje zamieniona na symboliczną złotówkę. Jeżeli natomiast przebiegi będą cały czas niższe niż zadeklarowane, to w pewnym momencie comiesięczna rata zostaje zamieniona na stałą ratę leasingową, której wysokość jest określona w umowie zgodnie z zadeklarowanym przez klienta przy podpisaniu umowy przebiegiem.